Ważne spotkanie

Home Wpisy Ważne spotkanie

Exemple

Ważne spotkanie


Pierwszą korespondencję, jaką otrzymałem w tym tygodniu, w poniedziałek z samego rana, był list od pana Burmistrza Krzysztofa Mańkowskiego z wiadomością, że organizowane co roku w styczniu spotkanie noworoczne władz miasta i powiatu z przedstawicielami duchowieństwa nie odbędzie się. Z powodów oczywistych, czyli obostrzeń sanitarnych, które wykluczają wszelkie spotkania w szerszym gronie – zarówno te oficjalne jak i te prywatne.

Myślę, że wszyscy duchowni zapraszani co roku na spotkanie z Burmistrzem i Starostą żałują, że tym razem nie spotkamy się w tym gronie, jakkolwiek rozumiemy powody, jakimi kierował się w tym roku gospodarz tego spotkania. Żałujemy dlatego, że te coroczne spotkania organizowane również przez poprzednią Panią Burmistrz były okazją do budowania dobrych relacji nie tylko z lokalną władzą samorządową, ale także relacji osobistych duchownych wszystkich kościołów działających na terenie naszego miasta.

Choć raz w roku mieliśmy więc okazję nie tylko porozmawiać ze sobą, ale również poczuć się współgospodarzami naszej małej ojczyzny. Mogliśmy bowiem usłyszeć o najważniejszych sprawach naszego miasta i powiatu, o sukcesach i dalszych zamierzeniach naszego miejskiego ratusza, ale również o problemach i trudnościach, z którymi przychodzi nam zmagać się zarówno na płaszczyźnie władzy samorządowej jak i w realiach życia kościelnego.

Dobry klimat relacji kościołów z lokalnymi przedstawicielami władzy samorządowej jest zresztą budowany i podtrzymywany od lat i może być także dobrą wizytówką oraz przykładem dla innych miast i gmin. Można żyć różniąc się w wielu sprawach, ale jednocześnie spotykać się – choćby okazjonalnie – by wykazać się wspólną troską o dobro mieszkańców Szczytna i okolic oraz zastanawiać się, jak moglibyśmy współpracować i wspierać się nawzajem we wszelkich działaniach, które służą naszemu wspólnemu dobru.

Jestem przekonany, że kiedy tylko nadarzy się okazja i Covid-19 ustąpi, wtedy będziemy mogli odbyć to zaległe spotkanie, które zawsze przebiegało w dobrej i przyjaznej atmosferze. Nie zawsze bowiem my, Polacy, musimy się spierać, kłócić i walczyć ze sobą na wszelkich frontach. Jeśli się tylko chce, to można i dlatego za wszystkie poprzednie spotkania noworoczne duchownych z władzami naszego miasta i powiatu ja osobiście serdecznie dziękuję. Jestem przekonany, że pozostali duchowni podzielają moją opinię, którą niniejszym wyrażam.

Te spotkania noworoczne miały jeszcze jeden walor, mianowicie dawały nam okazję do składania sobie noworocznych życzeń, by nasi włodarze sprawowali swoją służbę publiczną z rozwagą, mądrością i troską, a wszystko po to, by żyło nam się tutaj spokojnie i bezpiecznie – zarówno wierzącym, jak i niewierzącym, katolikom jak i protestantom. W naszym kościele baptystycznym, który sąsiaduje z Urzędem Miasta, często modlimy się zresztą o pomyślność naszego miasta i o tych, którzy sprawują tutaj władzę. Jest to ewangeliczna powinność, o której mówi nam Pismo Święte.

Apostoł Paweł pisał bowiem tak: „Przede wszystkim więc zachęcam, aby zanosić błagania, modlitwy, prośby wstawiennicze i podziękowania za wszystkich ludzi, za królów oraz wszystkich na wysokich stanowiskach, abyśmy wiedli życie ciche i spokojne, z całą pobożnością i godnością. To jest wspaniałe i miłe Bogu, naszemu Zbawcy, który chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do poznania prawdy” (1 List do Tymoteusza 2,1-4).

Prośby wstawiennicze i podziękowania – to dwa aspekty chrześcijańskiej modlitwy o ludzi sprawujących władzę. Z jednej strony powinniśmy więc docenić i dziękować Bogu za to, co dobre i słuszne, za każdą mądrą decyzję tych, którzy zresztą w naszym imieniu i z naszego wyboru decydują o ważnych dla nas sprawach życia codziennego. Z drugiej zaś wstawiać się u Boga za nich, by Pan Bóg obdarzył ich mądrością, obiektywizmem, rozwagą i odwagą, kiedy będzie trzeba. Oni z pewnością tego potrzebują. A my, duchowni, też potrzebujemy wsparcia i zachęty, nie tylko od swoich wiernych, ale od lokalnej władzy też. Niech tak się dzieje nadal!

Andrzej Seweryn

andrzej.seweryn@gmail.com